ładuję krótkie formy..

Czy video marketing to skuteczna metoda promocji w internecie?

Video marketing polega na wykorzystywaniu filmów do promowania i marketingu produktów lub usług. Służy do zwiększania zaangażowania w kanałach cyfrowych i społecznościowych, edukowania konsumentów i klientów oraz zwiększania zasięgów kampanii przy pomocy video.

W zależności od potrzeb film może zawierać tutoriale, opis produktu, rekomendacje, isntruktaż. Co ważne, można je opatrzyć elementami dodatkowymi – linkami czy adresem do rejestracji. Umiejętne wykorzystanie tego typu materiałów pozwala zwiększyć skuteczność komunikatu. To doskonały sposób na interaktywną komunikację z odbiorcą, którego koszt jest nieporównywalny z emisją w telewizji.

Video marketing - rodzaje

Video marketing to szerokie pojęcie. Można do niego zaliczyć wszystkie formy video służące do promocji. Poniżej prezentujemy podział na najczęściej spotykane kategorie 

 1. Filmy reklamowe  
 2. Filmy produktowe
 3. Różnego rodzaju filmy promocyjne
 4. Filmy wizerunkowe
 5. Filmy korporacyjne
 6. Filmy rekrutacyjne i employer branding
 7. Filmy instruktażowe i szkoleniowe
 8. Animacje dla firm
 9. Unboxingi 
 10. Animacje prezentujące produkt
 11. Testy, recenzje i rekomendacje

W Krótkich Fromach oferujemy całą gamę usług z nim związanych. Napisz do nas, żeby poznać więcej szczegółów!

Ile czasu trwa wykonanie video i jaki jest jego koszt?

Jeśli mówimy o koszcie, to w szystko zależy od poziomu skomplikowania realizacji. Z reguły należy przeznaczyć budżet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na nagranie materiałów video lub animowanych, które mają służyć do marketingu w sieci. Dowiedz się więcej, co wpływa na koszt realizacji video i poznaj proces nagrania filmu lub tworzenia animacji .

video marketing - video zorientowane na promowanie marki Hotel Polonia

Video marketing jest niezastąpionym narzędziem komunikacji marketingowej

Co możesz zyskać stosując video w marketingu? 

Video marketing jest z reguły dużą inwestycją, jednak sprawnie przeprowadzona może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy. Są to:  

 • Dłuższe czasy wyświetlenia produktów/usług w mediach społecznościowych 
 • Zwiększenie ekspozycji twoich produktów/usług/marki w internecie
 • Zwiększenie zaangażowanie klientów w interakcje z Twoją marką
 • Możliwość bliższej prezentacji Twojego produktu/projektu/usługi - skrócenie dystansu
 • Łatwiej przyswajalny i zapamiętywalny przekaz
 • Zwiększenia świadomości marki 
 • Możliwość nawiązania bliższej relacji poprzez wypowiedzi do kamery, testimoniale
 • Zaprezentowanie produktów w formie instruktażowej
 • wyższe pozycje w wynikach SERP
 • Prezentacja marki, np. na stronie przedstawiającej firmę

Jak skuteczny jest video marketing? Co mówią badania?

 • W 2021 roku video stało się główną formą wykorzystywaną przez specjalistów od marketingu online (badania HubSpot State of Marketing Report).
 • 80% spejalistów od marketingu korzystających z reklamy video potwierdza , że wykorzystanie reklam video przełożyło się na wzrost sprzedaży (badania przeprowadzaone przez Wyzowl w 2020 r.).
 • W 2022 roku budżety przeznaczone na videomarketing w Stanach Zjednoczonych były największe spośród innych form reklamy i promocji w internecie (zgodnie z badaniem Content Marketing Institute z 2021 r.).
 • Zgodnie z wynikami ankiety Wyzowl, 68% osób woli poznawać nowe produkty i usługi oglądając video niż czytając tekst .
 • Na podstawie raportu State of Social Video Marketer Trends z 2018 r. 73% konsumentów twierdzi, że podczas podejmowania decyzji o zakupie byli pod wpływem obecności marki w mediach społecznościowych .  
 • Większość marketerów uważa, że video to świetna inwestycja w generowanie leadów 86% marketerów video twierdzi, że video skutecznie generowało leady , to o 5% więcej niż w  2019 r. (wg badania Wyzowl).
 • 94% marketerów zgadza się, że filmy pomogły zwiększyć zrozumienie ich produktu lub usługi przez użytkowników (wg badania Hubspot).

Użytkownicy internetu coraz częściej zamieniają lekturę na łatwy w odbiorze przekaz video. Nowy rodzaj konsumpcji treści to szansa, którą warto wykorzystać w budowaniu wizerunku marki i nawiązywaniu relacji z klientami.

videomarketing jako atrakcyjna forma wizualna

Atrakcyjna forma wizualna filmu może pomóc w przyciągnięciu uwagi widza

O czym nie można zapomnieć tworząc skuteczny marketing video?

Opowiedzenie historii

Trendem, który coraz śmielej rozprzestrzenia się wśród marek, które „robią to dobrze” jest skupienie się na opowiadaniu historii. Spójny, przemyślany i łatwy w odbiorze przekaz to doskonały, angażujący nośnik informacji o marce czy produkcie. Promowana marka nie musi być postrzegana tylko przez pryzmat produktu czy usługi. Warto pokazać ją tak, by na długo pozostała w pamięci widza. W przypadku np. prezentacji firmy dobrze sprawdzi się przedstawienie jej przez pryzmat jednej osoby (właściciela czy pracownika) - pokazując jego marzenia, dążenie do celu, wzloty, upadki i zmagania w drodze do sukcesu. 

Kreatywny przekaz, odniesienie się do emocji

Instagram, Facebook, Tiktok, Linkedin, Snapchat i pokrewne portale społecznościowe są obecnie największym źródłem pochłąniającym czas i uwagę użytkowników sieci. Zaletą przekazu video jest możliwość ogromnego wpływania na odbiorcę. Materiał video powinien pobudzać wyobraźnię i grać na emocjach, wywołując u widzów  śmiech, wzruszenie czy zaskoczenie.   Wywołująca emocje historia zyskuje zaufanie i staje się zapamiętywalna. W ten sposób nawiązujemy z widzami bliższy kontakt i powodujemy, że video jest przekazywane dalej. 

Tworzenie powiązania z marką

Trafny przekaz o viralowym potencjale to nie wszystko – materiał musi zawierać kilka niezbędnych elementów, które pomogą w osiągnięciu oczekiwanych korzyści. Zaliczamy do nich m.in. identyfikację, czyli – w uproszczeniu – zgrabne poinformowanie, że my to my i stworzenie świadomości marki . Możliwości jest wiele – można np. zabawić się słowem czy sprytnie wpleść nazwę w przekaz. 

Wykorzystywanie bierzących trendów i wydarzeń

W portalach społecznościowych – poza wzbudzaniem pożądanych emocji i skojarzeń – warto też wykorzystywać aktualne wydarzenia i umiejętnie wpisywać markę w ich kontekst , przekuwając je we własny sukces. Będąc w sieci, bądź z klientami i dla klientów. 

Wciągnięcie widza od pierwszych sekund

Już pierwsze sekundy decydują o tym czy treść i forma przekazu zainteresowały widza na tyle wystarczająco, by poświęcił ich więcej. Mimo że widz oczekuje nowych informacji, prowadzi wymagającą, ściśle odpowiadającą jego zainteresowaniom selekcję. Nadawca musi umiejętnie i z pomysłem ją przejść i przekuć uwagę w sukces sprzedażowy. Trafiające do sieci wideo zachowuje znacznie dłuższą żywotność niż tekst. Przy odrobinie kreatywności pozwala przekazać komunikat bardzo dużej liczbie odbiorców jednocześnie.

Szybkość działania

Sporym plusem jest także szybkość – współczesny pęd wymaga od firm aktywności i współpracy z klientami, którą najlepiej realizować właśnie w sieci. Działa to w dwie strony – zadowolony odbiorca to cenne źródło opinii, które budują korzystny wizerunek. 

Dobry plan i kreatywna realizacja

Warto przygotować cykl kilku filmów – przyzwyczajając odbiorcę do swojej obecności, odpowiadając na pojawiające się pod materiałami zapytania, firma buduje więź, o jaką trudno w innych kanałach komunikacji. Realizacja strategii nie musi opierać się na jednej formie przekazu – można np. przeplatać materiały eksperckie z ciekawostkowymi i zabawnymi filmami, dzięki którym widz będzie zaglądał na stronę nie tylko dla treści użytkowych, ale i rozrywki.

Video marketing to nasza pasja

Video marketing to nasza pasja, sposób na życie. Opracowujemy, realizujemy i rozwijamy koncepcje od A do Z, pomagając naszym klientom wyprzedzić konkurencję. Sprawdź nas i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać!